7 Nisan 2015 Salı

NEJ FASHİON BY NEJLA GÜVENÇ


Okulumuzda Moda Tasarımcılarını ağırladığımızdan bahsetmiştim. Bu haftaki konuğumuz ise Nejla Güvenç! 
Sayısız başarı hikayeleriyle bizlere ilham veren tasarımcı ile söyleşimiz harika geçti. En önemlisi samimiyet ve doğallık, bunlar olmazsa zaten bir yerden sonra sıkılıyor ve ne zaman bitecek diye saatlere bakıyoruz. Bugünün önemli olmasının bir diğer nedeni ise benim hazırladığım videonun söyleşi öncesi izlenmiş olması. Blogger'lığın bana kattığı şeylerden biri de hocamın onun hakkında slayt hazırlayıp, video yapmamı istemesi oldu. Haliyle hazırlarken de izlerken de mutlu oldum! 
Tabi sizler içinde video izlenirken fotoğrafladım;
   

Biraz hayatından bahsedelim.
Küçüklükten gelen dikiş merakı ve izlediği bir film hayatını bu yönde ilerletebileceğinin habercisiymiş aslında. İzlediği filmde esas kız çok iyi elbise dikiyor ve modacı olmak istiyormuş. Çok çalışarak amacına ulaşmış ve ünlüleri giydirmeye başlamış. Nej, o filmden sonra hayatı değişerek çocukluğundan beri oyun olsun diye diktiği elbiseleri meslek edinebileceğini anlamış.
Giyim öğretmenliği bölümünü bitirip özel bir kurs eğitimi aldıktan sonra Derishow'da çalışmaya başlamış. 8 yıl boyunca işin özünü orada öğrenip, Beymen gibi çeşitli yerlere de tasarımlar yapmış. 
2002 yılında kendi markası Nej'i yaratarak yeni bir serüvene imza atmış.
Markasını şöyle anlatıyor: "Değerleri doğru yerleştirirseniz altyapınız sağlam olur. Nej’de kendi değerlerimi yansıtıyorum. Güçlü, çalışan, sosyal ve farklı görünmek isteyenler kadınları hedefliyorum. Sanat ve endüstrinin birleşmesinden yanayım.''

Türkiye'nin ilk ve tek organik giyim tasarlayan modacısısınız. Neden organik giyim?
''Çünkü her şeyim organik, sentetik bir şey kesinlikle kullanmıyorum. Organik giyiniyorum ve yiyorum.''
Hani bazen insanın istemsiz bir şekilde morali bozulur, canı sıkılır ya. İşte tasarımcı bunu giydiğimiz kıyafetlerden dolayı olduğunu söylüyor. Çünkü vücudumuzun hava almaya ihtiyacı var ama sentetik kıyafetlerle bu engelleniyor.

Neden Nejla Erdoğan değilde Nej?
Biliyorsunuz ki Türkçe her dilde telaffuz edilemiyor. Bazı Türk tasarımcıları ise isimlerini yabancılaştırarak kullanıyor. Biraz daha geniş ve kapsamlı düşünülürse Nej; Japonca 'kar' İşveççe 'hayır' demek. Arkadaşları ona hep Nej diye seslendiklerinde kızıyor olsa da markasını Nej yapmış.

İş Sistemleri nasıl?
En güzeli ise iş sistemi, kendince bir slogan belirlemiş;  ''Genç al, genç kal!'' Gençliğinin ve formunun sırrı genç bir ekiple çalışıyor olması. Haftanın 1 günü film gecesi düzenliyorlar ve izledikleri filmi çoğaltarak tüm çalışanlarına dağıtıyormuş. Hepsi birer kere daha izleyince konu hakkında tartışıyorlarmış. ''Bir filmi 8 9 kere izlediğimi bilirim, her izleyişimde yeni bir şey farkediyorum'' diyor.

Çalışmak onun için herşey!
Çalışmayı yemek yemekten ve uyumaktan daha fazla seven Güvenç; benim evim, ailem, eşim herşeyim; İŞİM diyor. Yoğun çalışmaktan ve uykusuzluktan bir kaç ay felç kalıp Fashion Week'e o halde koleksiyon hazırlayan Nej'in başarı sırrı; kararlılık ve azimlilik.

BİLMENİZ GEREKENLER


* Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Yönetim Kurulu üyesidir.ž
* Moda Tasarımcıları Derneği (MTD) Yönetim Kurulu Üyesi olan
Nejla Güvenç; Garanti Bankası’nın,
Ekonomist Dergisi ve Türkiye Kadın Girişimcileri Derneği'nin (KAGİDER) işbirliğiyle 2011’de
düzenlenen “Türkiye’nin Kadın Girişimci” yarışmasında “Gelecek Vaat Eden Kadın Girişimci 
“dalında ikinci olmuştur. 


* Türkiye’yi dünya moda endüstrisinde temsil eden tasarımcılar arasında yer alan Nejla Güvenç,
İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon ve İhracatçıları Birlikleri (İTKİB) tarafından desteklenmektedir.

* Birleşmiş Kültür organizasyonun düzenlediği “Hope Couture” projesinde farklı ülkelerden seçilen
dört tasarımcıdan birisi olan Nejla Güvenç; barış, kültür ve moda elçisi olarak Türkiye’yi temsil
etmiştir. 2013’de Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen Unesco’nun desteklediği Dünya Kültür Expo’da
Nejla Güvenç ülkemizi temsil etmiştir.

* Güvenç, Türk tasarımlarının yurt dışında markalaşması ve imajının yerleştirilmesi ile ilgili DTM
(Dış Ticaret Müsteşarlığı) tarafından geliştirilen “TURQUALITY” projesinde “Yetkilendirilmiş
Tasarım Danışmanı” olma hakkı kazanmıştır.

* Nejla Güvenç; Coterie New York, Who’s Next Paris, Berlin Premium, Tokyo I.F.F, Tokyo
Weaready, Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul presented by American Express, Kuveyt Hala
Expo ve CPM Moscow’da koleksiyonunu sergilemiştir.

* Nej markası uluslararası platformda Amerika, Fransa, Almanya, İtalya, İsviçre, Portekiz, İngiltere,
İsrail, Bahreyn, Kuveyt, Lübnan, Riyad ve Mısır’da seçkin noktalarda yer almaktadır.

Gurur ve ilham veren bir girişimci, onun için Türkiye'nin gururu diyebiliriz!
Türkiye’nin organik koleksiyon hazırlayan ilk ve tek tasarımcısı Nejla Güvenç, Pennsylvania Joseph H. Lauder Institute’nün girişimcilik dersinde okutulan “Kadın Girişimciler” kitabına adını yazdırdı. Dünyadaki 24 başarılı kadın girişimcinin yer aldığı kitaba Güvenç, yaptığı organik tasarımlarla girdi. Yaptığı özgün tasarımlarla dünya modasına yön veren isimlerden biri olan Nejla Güvenç, 2011 yılında yatırım bankası Goldman Sachs tarafından desteklenen, Harvard University ve The Wharton School of The University of Pennsylvania tarafından yürütülen “10.000 Kadın Girişimci” projesinde, rol model seçilen tek Türk kadın girişimci olmuştu. Güvenç, proje için hazırlanan ve 24 girişimci kadının hikâyesini anlatan kitaba da adını yazdırmayı başardı. Tasarımlarını dünyada sürdürülebilir bir yaşam için, üretilirken de, kullanılırken de, yok edilirken de çevre dostu olarak tanımlayan Nejla Güvenç’in yer aldığı kitap, dünyaca ünlü akademik yayınevi Routledge Taylor & Frances Group tarafından geçtiğimiz günlerde basıldı. Mücadeleci, farklı, uluslararası olan, iş hacmi oluşturan, pazarlama ve insan kaynağı yöneten, işini büyütme başarısı gösteren 24 girişimci kadını “case study” yöntemiyle inceleyen kitap, Amerika’da uluslararası yönetim programı kapsamında girişimcilik dersinde ders kitabı olarak okutuluyor. 

Sayısız başarı hikayeleriyle bizlere ilham veren Nejla Güvenç ile çok güzel bir gün geçirdik. Türkiye'yi çok sayıda farklı etkinliklerle temsil eden tasarımcı ile tanışma imkanım olduğu için çok şanslıyım. Samimiyeti ve doğallığıyla sevilesi bir insan!


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Blogumu takip etmeyi, izleyici olarak katılmayı unutmayın!
Benim için her bir yorumun ayrı değeri vardır, sevgilerle:)